آکواپونیک یک فناوری تلفیقی ا‌ست. نام این روش از درآمیختن ۲ واژه آکواکالچر یا همان آبزی پروری و هیدروپونیک به معنی کشت گلخانه‌ای بدون خاک گرفته شده و برآیند آن، تولید همزمان گیاه و آبزی ا‌ست.

در این روش یک شبکه همزیستی میان گیاهان و آبزیان شکل می‌گیرد که وجود هر یک برای حیات دیگری ضروریست. در یک گلخانه هیدروپونیک ریشه گیاهان نه در خاک که در بسترهایی از پرلیت یا لیکا قرار می‌گیرد.

مواد مغذی مورد نیاز در قالب کودهای محلول در آب به محیط کشت گیاه تزریق می‌شود که البته پرهزینه‌ترین بخش این نوع تولید نیز به شمار می‌آید. اما در سیستم آکواپونیک، ریشه گیاهان در تانک‌های آب پر از ماهی ا‌ست.

ماهی‌ها پس از تغذیه، مواد دفعی خود را به صورت اوره و آمونیاک در آب رها می‌کنند. این ترکیبات به نیتریت و نیترات تبدیل می‌شوند که همان خوراک اصلی گیاه است

موادی که اگر میزانش در محیط زندگی ماهی به آستانه خطر برسد، مسمومیت و مرگ آن را به دنبال دارد. در عوض گیاه نیز با جذب ترکیبات نیتروژن، محیط آبی را تصفیه می‌کند و شرایط مساعدی را برای ماهی فراهم می‌آورد.

به عبارت ساده‌تر، در یک چرخه آکواپونیک طی یک بازه زمانی، هم گیاه سبز و هم گوشت سفید تولید می‌شود.

وسعت مکانی که در آن چنین طرحی قابل اجراست می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ از حیاط‌های کوچک و پشت بام خانه‌ها گرفته تا تولیدی‌های بزرگ و مدرن که بیرون شهرها برپا شده‌اند.

با این حال در ایران، ابعاد خانگی آکواپونیک چندان مد نظر نیست. در همین زمینه، فضایی که برای این منظور تعیین می‌شود ارتباط مستقیمی با اندازه گلخانه دارد.

پیشتر، بخش باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی، حداقل مساحت برای ایجاد یک گلخانه را ۵ هزار متر مربع در‌نظر گرفته بود و به کمتر از آن نه جواز داده می‌شد و نه تسهیلات بانکی.

با این حال، پس از رایزنی‌های بسیار، این عدد به ۲ تا ۳ هزار متر مربع کاهش یافت. در سیستم آکواپونیک می‌توان بر اساس سطح زیر کشت گلخانه و نوع گیاه، میزان کود مورد نیاز را محاسبه کرد.

به دنبال آن، حجم خوراک لازم برای تغذیه ماهی نیز مشخص می‌شود که اصلی‌ترین بخش هزینه در این طرح است. همچنین، جدای از هزینه‌های گلخانه، خرج کانال‌ها و لوله کشی‌های آب را نیز باید به فهرست افزود.

این کانال‌ها روی یک استخر آب به عمق ۸۰ تا ۱۰۰‌سانتی‌متر زده می‌شوند تا یونیت‌های گیاه رویشان قرار گیرد. لوله کشی نیز برای گردش آب و هوادهی مجدد آن ضروریست.

طرح توجیهی آکواپونیک تلفیقی از گیاه و ماهی + فیلم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *